X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Czym jest indeksacja składki?

Inflacja negatywnie oddziałuje także na polisy, a dokładnie na realną wartość sumy ubezpieczenia. Aby odwrócić ten trend, można podwyższać pojedynczą składkę, jak i sumę ubezpieczenia. Rozwiązanie to zwane indeksacją składki jest zazwyczaj stosowane przy długoterminowych ubezpieczeniach na życie.

Indeksacja może być przeprowadzana automatycznie bądź na każdorazowe życzenie klienta. W Ogólnych Warunków Ubezpieczeń (OWU) są zawarte wszystkie istotne elementy regulujące kwestię indeksacji składek.
 

    Porównaj ubezpieczenia tutaj


Milczenie oznacza zgodę

Przy wyborze ubezpieczenia warto zastanowić się, czy suma i składka ubezpieczenia mają być indeksowane systematycznie, czy proces ten powinien występować na wyraźny wniosek ubezpieczonego. Szczególnie ważna jest możliwość wystąpienia postanowień przewidujących tzw. milczącą zgodę na indeksację – jeśli indeksacja ma charakter dobrowolny, bardzo często zakład ubezpieczeń uznaje, że może uwzględnić wpływ inflacji, skoro ubezpieczony nie zgłosił żadnych uwag w wyznaczonym terminie.

Konsekwencje sprzeciwu

Z kolei w przypadku nie wyrażenia zgody na indeksację kilka razy z rzędu ubezpieczony może w danym towarzystwie bezpowrotnie stracić prawo do zmiany wysokości składki czy sumy z uwzględnieniem inflacji. Warto pamiętać, że brak zgody na indeksację składki jest równoznaczny z odmową indeksacji sumy ubezpieczenia.

Składka wzrasta z wiekiem

Bez względu na okres trwania ubezpieczenia należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość zmiany sumy ubezpieczenia pomimo indeksacji składki, np. w związku z przekroczeniem określonego wieku osoby uposażonej. Przyjęcie takiego rozwiązania wiąże się z uzależnieniem wzrostu składki od wieku ubezpieczonego powyżej pewnego progu wiekowego.

Redakcja portalu: zyciedirect.pl
 

    Przekalkuluj ofertę polisy

 


 

Źródło:
Data publikacji: 2015-01-19

« Powrót do listy artykułów

Spokój Bliskich - ubezpieczenie na życie online
Dodatkowy zasiłek pogrzebowy

Kalkulator - oblicz składkę

Sprawdź jak łatwo możesz kupić polisę! Skorzystaj z naszego kalkulatora, a następnie kup ubezpieczenie online!

ŻycieDirect.pl to przejrzysta oferta i jasne zasady. Teraz mogę zajmować się wnukami zamiast lekturą regulaminów i pilnowaniem terminów wpłat!
Cezary z Warszawy

Zamów rozmowę z doradcą

Otrzymasz bezpłatne informacje

Masz pytania? Skontaktuj się z Doradcą - zadzwoń:
22 270 00 48 lub napisz: obsluga@zyciedirect.pl.