X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Jakie ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenia na życie to produkty, których podstawowym zdaniem jest zapewnienie rodzinie i bliskim ubezpieczonego świadczenia w przypadku jego śmierci. Polisy na życie są jednak zróżnicowane i zwykły Kowalski często ma problem z wyborem najbardziej odpowiedniej. 

Porównaj polisy na życie

Na polskim rynku ubezpieczeń dostępnych jest wiele polis na życie. Jednak ze względu na rodzaj dzielą się na dwie podstawowe kategorie: ochronne i oszczędnościowo-inwestycyjne.
 
Ochronne
 
Są to podstawowe i klasyczne polisy zapewniające świadczenie wyłącznie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Do kategorii tej zaliczamy:
  • Terminowe, czyli z określonym czasem trwania, który waha się od 1 roku do kilkudziesięciu lat. Polisa ubezpieczonego trwa do konkretnego wieku określonego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danego towarzystwa, zazwyczaj jednak maksymalny próg wynosi 75 lat. Polisa zapewnia jedynie ochronę finansową dla uposażonego w przypadku śmierci ubezpieczonego. Po rozwiązaniu umowy nie przysługują żadne wypłaty.
  • Bezterminowe – zawierane na czas nieokreślony. Warunkiem wypłacenia świadczenia jest śmierć (lub dożycie wieku 100 lat). Skierowane są zazwyczaj do osób w wieku między 65 a 75 rokiem życia.
 
Oszczędnościowe
 
Jak sama nazwa wskazuje, polisy te, oprócz funkcji ochronnej umożliwiają jednocześnie oszczędzanie pieniędzy. Są świetnym sposobem na dodatkową emeryturę.
 
W tej kategorii rozróżniamy ubezpieczenia:
  • Na życie i dożycie – są to polisy również z określonym czasem trwania, jednak wypłata następuje w dwóch przypadkach: śmierci ubezpieczonego lub dożycia określonego w polisie wieku. Dodatkowo zawierają opcję inwestycyjną. Ze względu na inwestycyjny charakter polisy, zrywając umowę przed jej zakończeniem, możemy liczyć na zwrot części wpłaconych składek, czyli tak zwaną wartość wykupu.
  • Ubezpieczenie inwestycyjne – głównym celem tego rodzaju polis jest gromadzenie i pomnażanie oszczędności. Wpłacane składki są inwestowane w fundusze kapitałowe wskazane przez ubezpieczyciela. Polisa często porównywana jest do lokat, jednak należy pamiętać, że wiąże się z dużym ryzykiem finansowym i z możliwością utraty w całości wpłaconych składek.
  • Polisy posagowe – głównym celem tego rodzaju ubezpieczeń jest zapewnienie dziecku finansowego zabezpieczenia na przyszłość. Jest to polisa ochronna z dodatkową opcją oszczędnościową. Ubezpieczonym jest rodzic, opiekun prawny, a nawet przyjaciel rodziny, natomiast po wygaśnięciu umowy świadczenie otrzymuje dziecko. 
 
Opisane powyżej rodzaje polis na życie występują w wersji podstawowej. Warto zapytać ubezpieczyciela, czy jest możliwość rozszerzenia danej oferty o opcje dodatkowe, np.: ubezpieczenie na wypadek poważnej choroby lub od następstw nieszczęśliwych wypadków. Rozszerzenie oferty zapewni nam i naszej rodzinie kompleksową ochronę. 

Irena Jedinskaja

Oblicz składkę ubezpieczenia na życie

Źródło:
Data publikacji: 0000-00-00

« Powrót do listy artykułów

Spokój Bliskich - ubezpieczenie na życie online
Dodatkowy zasiłek pogrzebowy

Kalkulator - oblicz składkę

Sprawdź jak łatwo możesz kupić polisę! Skorzystaj z naszego kalkulatora, a następnie kup ubezpieczenie online!

ŻycieDirect.pl to przejrzysta oferta i jasne zasady. Teraz mogę zajmować się wnukami zamiast lekturą regulaminów i pilnowaniem terminów wpłat!
Cezary z Warszawy

Zamów rozmowę z doradcą

Otrzymasz bezpłatne informacje

Masz pytania? Skontaktuj się z Doradcą - zadzwoń:
22 270 00 48 lub napisz: obsluga@zyciedirect.pl.