X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Suma ubezpieczenia a śmierć członka rodziny

Praktycznie nie istnieje górna kwota sumy ubezpieczenia na życie. W zależności od dochodów rodziny śmierć jednego z jej członków może znacząco odbić się na kondycji finansowej osób spokrewnionych. Na jakiej podstawie wyliczać kwotę, która realnie pokryłaby potrzeby reszty familii?

    Twój kalkulator polis

Suma ubezpieczenia to nic innego jak granica finansowa zawarta w umowie z ubezpieczycielem. W razie zaistniałej szkody odszkodowanie nie może przekroczyć wcześniej ustalonego, maksymalnego pułapu. Ta zasada dotyczy głównie wartości ubezpieczonego mienia. A co z ludzkim życiem? W takich ubezpieczeniach nie ustala się granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela, ale określoną kwotę wypłacaną w chwili zdarzenia.

Ile warta jest polisa?

Osoba ubezpieczona, która dotąd była głównym żywicielem rodziny to niepowetowana strata dla krewnych i znajomych, ale i domowego budżetu. O ile górną granicę polisy ograniczają środki finansowe ubezpieczonego, jakie ten jest w stanie opłacać w ciągu składek ubezpieczenia, kwota minimalna polisy na życie powinna równać się kilkuletnim zarobkom osoby ubezpieczonej. Kwota ta rośnie proporcjonalnie w zależności od liczby dzieci, więc zaniżanie górnego pułapu i pozorne oszczędności na tym etapie mogą być nieproporcjonalne dla wysokości ubezpieczenia z podziałem na wszystkich członków rodziny. Warto wziąć tu pod uwagę np. koszty edukacji potomstwa przynajmniej do uzyskania pełnoletności.

Zadośćuczynienie, ale komu?

Poza kwotą z polisy najbliżsi mogą w określonych wypadkach domagać się zadośćuczynienia od sprawcy. Tyle że wysokość przyznanej sumy uwzględnia wiele czynników (stopień pokrewieństwa z poszkodowanym, wiek osoby uprawnionej do otrzymania zadośćuczynienia i inne) i jest orzekana przez sąd. Listę uprawnionych do otrzymania zadośćuczynienia otwierają dzieci i współmałżonek osoby zmarłej, mogą to być także rodzice, rodzeństwo, w tym rodzeństwo przyrodnie, ojczym, macocha, dzieci adoptowane lub pozostające pod prawną opieką oraz dziadkowie. Zakres dotyczy także konkubentów i ich dzieci, co do niedawna było sprawą dyskusyjną i wielokrotnie trafiało na sądową wokandę.

Szkody moralne

Jeszcze do sierpnia 2008 roku rodziny, które w wyniku wypadku straciły swoich najbliższych, mogły na mocy artykułu 446 § 3 Kodeksu Cywilnego ubiegać się o odszkodowanie w wyniku nagłego pogorszenia się sytuacji życiowej. Stosowne zadośćuczynienie przyznawał sąd, a samo pogorszenie mogło dotyczyć warunków tak materialnych, jak i niematerialnych, np. braku pomocy przy wychowywaniu dzieci. Ten sam artykuł nie przewidywał z kolei wypłaty odszkodowania za nagłą śmierć członka rodziny. Dopiero po obowiązującej od przeszło 7 lat nowelizacji dopuszcza się uznanie zadośćuczynienia także w przypadku, gdy nie nastąpiło pogorszenie sytuacji życiowej najbliższej rodziny zmarłego.

Michał Ratajczak
 

    Porównaj ubezpieczenia na życie

 

Źródło:
Data publikacji: 2015-11-24

« Powrót do listy artykułów

Spokój Bliskich - ubezpieczenie na życie online
Dodatkowy zasiłek pogrzebowy

Kalkulator - oblicz składkę

Sprawdź jak łatwo możesz kupić polisę! Skorzystaj z naszego kalkulatora, a następnie kup ubezpieczenie online!

ŻycieDirect.pl to przejrzysta oferta i jasne zasady. Teraz mogę zajmować się wnukami zamiast lekturą regulaminów i pilnowaniem terminów wpłat!
Cezary z Warszawy

Zamów rozmowę z doradcą

Otrzymasz bezpłatne informacje

Masz pytania? Skontaktuj się z Doradcą - zadzwoń:
22 270 00 48 lub napisz: obsluga@zyciedirect.pl.