X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie na życie jest znakomitą formą zabezpieczenia siebie, jak i bliskich na wypadek nieoczekiwanych i nieszczęśliwych zdarzeń. Ile kosztuje taka forma ochrony? W skali miesiąca czy nawet roku niewiele, ale nie każdy zdaje sobie sprawę od czego zależy wysokość składki ani gdzie oszczędzić na polisie, nie rezygnując z szerokiej ochrony.

Składka składce nierówna. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, suma ubezpieczenia – im wyższa, tym cena pojedynczej składki rośnie. Podobnie jest z wiekiem ubezpieczonego. Osoba starsza zapłaci więcej. Dlaczego? Towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się danymi statystycznymi i tzw. matematyką ubezpieczeniową. Upraszczając, algorytm decyduje o tym, ile zapłaci ubezpieczony. A z reguły największy wydatek poniesie mężczyzna w średnim wieku.

    Porównaj ubezpieczenia na życie


Polisa tania czy potrzebna?

Najwięcej klientów polis na życie kieruje się bez wątpienia ceną. Ale to, że dany produkt ubezpieczeniowy jest tani, nie oznacza wcale, że spełni oczekiwania ubezpieczonego i co więcej – będzie dotyczył zdarzeń, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest wysokie. Dlatego tak istotnym elementem dobrej polisy na życie są umowy dodatkowe. Każda z nich to stosunkowo niewielkie powiększenie kwoty za ochronę podstawową, jednak takie rozwiązanie znacząco rozszerza zakres ubezpieczenia i zapewnia komfort posiadaczowi polisy.


Ryzyko wkalkulowane

Na wysokość składki ubezpieczenia ma wpływ okres umowy z ubezpieczycielem. Polisa terminowa pozwala zaoszczędzić na płaceniu składek, ponieważ w czasie trwania umowy istnieje znacznie mniejsze ryzyko związane z wypłaceniem świadczenia z powodu nagłej śmierci ubezpieczonego. W przypadku polisy dożywotniej (bezterminowej) ze względu na wzrost prawdopodobieństwa zdarzenia składki na ubezpieczenie są wyższe. Ryzyko zależy również od wieku ubezpieczonego. Wspomniany w artykule mężczyzna w średnim wieku zapłaci wyższą składkę, ponieważ jest bardziej narażony na śmierć niż kobieta. Wynika to nie tyle z prowadzonego przez niego trybu życia czy wykonywanego zawodu, choć te czynniki ubezpieczyciel bierze pod uwagę, ale ze statystyk długości życia.


Szukanie oszczędności

Na polisie, szczególnie życiowej, nie powinno się oszczędzać, ponieważ życie ludzkie jest największą wartością niewyrażoną w żadnej kwocie. Jednak przy ustalaniu sumy ubezpieczenia trzeba podać konkretną wartość. Przyjmuje się, że najodpowiedniejsza stanowi równowartość dziesięcioletnich zarobków ubezpieczonego, tak, by ustalana na tej podstawie składka nie była obciążeniem dla kieszeni posiadacza polisy. Oszczędności można znaleźć także gdzie indziej, np. na etapie opłacania składki – wpłacając jednorazowo większe sumy, klient, szczególnie młody, może liczyć na obniżenie wartości poszczególnej składki.
 

Redakcja portalu: zyciedirect.pl

    Przekalkuluj polisę

 

Źródło:
Data publikacji: 2016-01-20

« Powrót do listy artykułów

Spokój Bliskich - ubezpieczenie na życie online
Dodatkowy zasiłek pogrzebowy

Kalkulator - oblicz składkę

Sprawdź jak łatwo możesz kupić polisę! Skorzystaj z naszego kalkulatora, a następnie kup ubezpieczenie online!

ŻycieDirect.pl to przejrzysta oferta i jasne zasady. Teraz mogę zajmować się wnukami zamiast lekturą regulaminów i pilnowaniem terminów wpłat!
Cezary z Warszawy

Zamów rozmowę z doradcą

Otrzymasz bezpłatne informacje

Masz pytania? Skontaktuj się z Doradcą - zadzwoń:
22 270 00 48 lub napisz: obsluga@zyciedirect.pl.