X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Ochrona tymczasowa w ubezpieczeniu na życie

W przypadku ubezpieczeń na życie bardzo często stosowana jest tak zwana ochrona tymczasowa. Najczęściej zaczyna ona obowiązywać od kolejnego dnia po złożeniu przez klienta wniosku ubezpieczeniowego i opłaceniu pierwszej składki.

    Zestawienie ubezpieczeń

Przeważnie okres obowiązywania ochrony tymczasowej nie przekracza 60 dni, a kończy się wraz z objęciem ubezpieczonego ochroną właściwą, która została szczegółowo określona w umowie ubezpieczeniowej. Ogóle Warunki Ubezpieczenia (OWU) regulują wszystkie zasady funkcjonowania tymczasowej ochrony ubezpieczeniowej, która może obejmować okrojony zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach danej polisy na życie. Zakres ten jest ustanawiany przez każdą firmę ubezpieczeniową indywidualnie, jednak większość klientów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że, już po podpisaniu umowy z ubezpieczycielem, ma prawo wyłącznie do ograniczonych świadczeń wynikających z posiadania polisy na życie.

Dwa warunki

Ochrona tymczasowa może obejmować wypłatę odszkodowania na wypadek śmierci ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku. Są tylko dwa warunki – zgon nastąpił następnego dnia po złożeniu do towarzystwa wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia i została wpłacona pierwsza składka na konto ubezpieczyciela. W tym przypadku wysokość wypłaconego odszkodowania będzie równa wysokości sumy ubezpieczeniowej określonej we wniosku o zawarcie umowy. O ile jednak ubezpieczyciel nie ograniczył jej kwotowo.

Gdy umowa wygasa

Ubezpieczenie może również wykluczać wypłatę świadczenia w ramach ochrony tymczasowej, jeśli ubezpieczony dozna wypadku na skutek np. uprawiania sportów zaliczonych przez towarzystwo za dyscyplinę o podwyższonym ryzyku. Jeśli klient nie dostarczy w terminie ustalonym z firmą ubezpieczeniową wymaganych dokumentów, które są niezbędne do podjęcia decyzji odnośnie akceptacji ryzyka ubezpieczeniowego, wówczas ochrona z tytułu polisy wygasa. To nie jest jedyny powód, przez który okres ochrony dobiega końca – jeśli ubezpieczający zrezygnuje z umowy ubezpieczenia lub T.U. nie zaakceptuje danego ryzyka ubezpieczeniowego, to ochrona ta również wygaśnie. Każda firma ubezpieczeniowa ma obowiązek poinformować wszystkich klientów o istnieniu tymczasowej ochrony ubezpieczeniowej, przekazując mu stosowny formularz potwierdzenia.

Redakcja: zyciedirect.pl

    Przekalkuluj swoją polisę

 

Źródło:
Data publikacji: 2015-12-07

« Powrót do listy artykułów

Spokój Bliskich - ubezpieczenie na życie online
Dodatkowy zasiłek pogrzebowy

Kalkulator - oblicz składkę

Sprawdź jak łatwo możesz kupić polisę! Skorzystaj z naszego kalkulatora, a następnie kup ubezpieczenie online!

ŻycieDirect.pl to przejrzysta oferta i jasne zasady. Teraz mogę zajmować się wnukami zamiast lekturą regulaminów i pilnowaniem terminów wpłat!
Cezary z Warszawy

Zamów rozmowę z doradcą

Otrzymasz bezpłatne informacje

Masz pytania? Skontaktuj się z Doradcą - zadzwoń:
22 270 00 48 lub napisz: obsluga@zyciedirect.pl.