Polisa na życie jest priorytetowym towarem większości towarzystw, a jej posiadanie nie bez powodu wiąże się z przejawem odpowiedzialności za siebie czy najbliższych. To nie tylko standard wyznaczony potrzebami zmieniającego się świata, ale także konkretne korzyści finansowe.
Wybierz najlepszą polisę dla siebie
W dzisiejszym świecie, mimo rozwoju technologii i szybkiego tempa życia, wciąż nadrzędną wartość stanowi życie. Nie wynaleziono póki co lekarstwa na nieśmiertelność, a wiele chorób nadal jest nieuleczalna. Zmienia się tylko rodzaj i obszar potencjalnych zagrożeń. Współczesne polisy dostosowane są do coraz większej liczby indywidualnych przypadków, przez co pozwalają zoptymalizować zakres ochrony osoby ubezpieczonej.
Spokój i wygoda
Ubezpieczenie zwane życiowym przede wszystkim pozwala zachować poczucie spokoju na wypadek różnego rodzaju zdarzeń określonych w umowie z ubezpieczycielem. Środki uzyskane z odszkodowania co prawda nie odwrócą czasu i wydarzeń, ale będą w stanie zapewnić pomoc materialną po stracie bliskiej osoby lub zniwelować przykre skutki uszczerbku na zdrowiu. Nierzadko zdarza się, że poważna kontuzja czy nawet kalectwo ograniczają w czasie wykonywanie dotychczasowej pracy lub uniemożliwiają dalszą karierą zawodową. Mniej wyrozumiały pracodawca jest w stanie rozwiązać umowę ze swoim podwładnym – wtedy jedynym środkiem utrzymania może okazać się suma z odszkodowania. Ubezpieczenie na życie może także zapewnić środki finansowe dla dziecka na poczet np. studiów lub ułatwić wkraczanie w dorosłe życie.
Prawo po stronie ubezpieczonego
Wykupienie polisy, poza wyjątkami, nie podlega żadnym egzekucjom komorniczym, co oznacza, że żadna kwota z tytułu ubezpieczenia nie może być przejęta w ramach spłaty grzywny lub innego zobowiązania finansowego. A jakie to wyjątki? Tylko w przypadku roszczeń alimentacyjnych. Inną zaletą prokonsumencką jest brak podatku od darowizn, jeśli ubezpieczony dokonuje cesji (przeniesienia praw) polisy na drugą osobę. Być może najważniejszą, pod względem prawnym, kwestią przemawiającą za ubezpieczeniem na życie jest odrębność od masy spadkowej. Oznacza to tyle, że spadkobiercy otrzymują pieniądze z polisy bez względu na rezultat postępowania spadkowego.
Kredyt na polisę
Ubezpieczenie na życie może być przydatne w... banku. Większość tego typu placówek przy udzielaniu kredytu hipotecznego wymaga od kredytobiorcy ważnej polisy. Nawet gdy klient nie ma wykupionego ubezpieczenia, bank jest w stanie zaproponować indywidualną ofertę, co pozwoli w określonych przypadkach obniżyć marżę kredytową, a nawet uniknąć prowizji. Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez bank jest uznanie wcześniej wykupionej polisy lub zaoferowanie tzw. doubezpieczenia. Dzieje się tak wtedy, gdy wysokość kredytu przekracza wartość już nabytej polisy.
Kredytobiorcy są nierzadko postawieni przed faktem dokonanym. Banki wymagające polisy ubezpieczeniowej argumentują taką decyzję obopólną korzyścią. W przypadku zgonu klienta przed spłatą kredytu pozostałą kwotę zadłużenia spłaca ubezpieczyciel, przy czym ewentualni spadkobiercy zachowują pełne prawo do nieruchomości.
Michał Ratajczak
Dostosuj polisę do swoich potrzeb
Źródło:
Data publikacji: 2015-11-19
Sprawdź jak łatwo możesz kupić polisę! Skorzystaj z naszego kalkulatora, a następnie kup ubezpieczenie online!
ŻycieDirect.pl to przejrzysta oferta i jasne zasady. Teraz mogę zajmować się wnukami zamiast lekturą regulaminów i pilnowaniem terminów wpłat!
Cezary z Warszawy
Masz pytania? Skontaktuj się z Doradcą - zadzwoń:
22 270 00 48 lub napisz: obsluga@zyciedirect.pl.