X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Jak powiększyć emeryturę?

Według najnowszych prognoz przyszłe emerytury będą niższe nawet o 30 procent! Nie jest to optymistyczna wiadomość dla przeważającej części społeczeństwa w wieku produkcyjnym. Ci, którzy zdecydują się albo zostaną zmuszeni zakończyć karierę zawodową szybciej, otrzymają kwotę symboliczną, chyba że wcześniej zadbają o dodatkowe źródło utrzymania na starość.


Dane demograficzne z ostatnich lat w przypadku polskiego społeczeństwa nie napawają optymizmem. Wynikowi z początku lat 80. nie da się dorównać choćby ze względu na skalę ostatniej emigracji. Polacy, którzy zamieszkali w państwach Europy Zachodniej już nie zamierzają stamtąd wracać, tworząc raczej lokalne polonie.


Postaw na pewną emeryturę

 
4 warianty GUS-u
 
Raport Głównego Urzędu Statystycznego z 2014 roku „Prognoza ludności na lata 2014-2050” prognozuje 4 różne warianty wzrostu demograficznego. Najbardziej optymistyczny z nich zakłada, że za ponad pół wieku przeciętna polska rodzina będzie posiadała dwójkę dzieci. Scenariusz najmniej optymistyczny to powolny powrót do stanu liczby urodzeń z roku 2008, gdy na jedną rodzinę przypadało średnio 1,3 dziecka. Generalnie od wspomnianych lat 80. liczba urodzeń spada, w latach 2007-2008 ta tendencja uległa chwilowemu, ale niewielkiemu odwróceniu. Spadać będzie przez to wartość emerytur w przeszłości.
 

880 brutto – ponury żart czy rzeczywistość?
 
Obecnie tyle właśnie wynosi minimalna emerytura w Polsce, ale nawet tak symbolicznej kwoty nie otrzymają wszyscy ci, którym brakuje lat w stażu pracy. Najbardziej zagrożoną grupą społeczną są przedsiębiorcy, bezrobotni, pracownicy w niskim dochodem oraz osoby często przebywające na zwolnieniu lekarskim.
Minimalny staż pracy, mimo zrównania wieku emerytalnego, jest uzależniony m.in. od płci pracownika. Dla mężczyzn ten próg wynosi 25 lat, dla kobiet o 5 lat krócej. Zrównanie lat stażu nastąpi w roku 2022.
 

Alternatywa według filaru
 
To, ile będzie wynosić przyszła emerytura zależy również od wyboru jednego z filarów:
  • I filar – ZUS (obowiązkowy)
  • II filar – Otwarty Fundusz Emerytalny (obowiązkowy)
  • III filar – ubezpieczenie na życie lub fundusze inwestycyjne (dobrowolne)
 
Po ostatniej reformie filarów I i II, czyli ich połączeniu, emerytura w stosunku do zarobków będzie ok. 60 procent niższa. Przyszli emeryci, którzy będą chcieli przenieść składki z ZUS do OFE i z OFE do ZUS będą mieli taką szansę w roku 2016. Ubezpieczeni będą mogli przenieść składki od 1 kwietnia do końca lipca br. Mimo tego nadal ok. 2, 5 mln Polaków zdecydowało się na pozostanie przy OFE.
 
Ostatni z filarów, który dotyczy bezpośrednio ubezpieczeń na życie, pozwala wybrać spośród 4 rodzajów polis: terminowej, bezterminowej, na życie i dożycie oraz z funduszem inwestycyjnym. W przypadku chęci zapewnienia sobie dodatkowych środków na emeryturze wybór ogranicza się do dwóch ostatnich rozwiązań. Ogólne zalety III filara możne sprowadzić do kilku punktów:
  • ochrony życia jeszcze przed przejściem na emeryturę
  • zapewnieniu bliskim odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego
  • wymogu systematyczności w opłacaniu składek, co prowadzi do zgromadzenia założonej sumy
  • wyboru inwestowania gromadzonych pieniędzy z podziałem na strategie: bezpieczną, zrównoważoną i agresywną

Dobrym sposobem na godną emeryturę jest lokowanie pieniędzy na lokatach bankowych. Po kilku latach można wypłacić pieniądze z zyskiem i pozwolić sobie na lepsze życie na emeryturze. 
 
Redakcja portalu: zyciedirect.pl
 
 

Źródło:
Data publikacji: 0000-00-00

« Powrót do listy artykułów

Spokój Bliskich - ubezpieczenie na życie online
Dodatkowy zasiłek pogrzebowy

Kalkulator - oblicz składkę

Sprawdź jak łatwo możesz kupić polisę! Skorzystaj z naszego kalkulatora, a następnie kup ubezpieczenie online!

ŻycieDirect.pl to przejrzysta oferta i jasne zasady. Teraz mogę zajmować się wnukami zamiast lekturą regulaminów i pilnowaniem terminów wpłat!
Cezary z Warszawy

Zamów rozmowę z doradcą

Otrzymasz bezpłatne informacje

Masz pytania? Skontaktuj się z Doradcą - zadzwoń:
22 270 00 48 lub napisz: obsluga@zyciedirect.pl.