X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Ile warte jest życie? RAPORT

Ekonomiści na całym świecie co jakiś czas podsuwają nową metodę liczenia wartości ludzkiego życia dowodząc, że taki wynik jest nie tylko możliwy do podania, ale i precyzyjny. Można przyjąć, że jedną z metod jest suma otrzymanego świadczenia z polisy, ale istnieją również inne źródła wiedzy.

Jest nim np. raport opracowany przez Instytut Millward Brown, którego autorzy doszli do kilku interesujących wniosków w zakresie postrzegania ubezpieczeń na życie przez dorosłych mieszkańców Polski.
 

Sprawdź ofertę bez względu na wiek


 Wybieram samochód
 
Chociaż zdecydowana większość Polaków uważa ubezpieczenie za środek poprawiający komfort życia, to w dalszym ciągu należy do grupy krajów nieubezpieczonych. Należy tu doprecyzować, że chodzi o ubezpieczenia na życie, które wielu postrzega jako produkt kosztowny albo co najmniej drugiej potrzeby – w przeciwieństwie do ubezpieczeń komunikacyjnych i najpopularniejszej (bo obowiązkowej) polisy OC.
 
Chcieć nie zawsze znaczy mieć, o czym świadczy wynik posiadaczy ubezpieczeń ochronnych na życie na poziomie zaledwie 20%. Główne przyczyny tego stanu rzeczy to:
  • utrzymujące się na niższym poziomie zarobki w porównaniu z mieszkańcami krajów Europy Zachodniej,
  • przekonanie o wysokiej cenie ubezpieczenia na życie jeszcze przed samodzielnym sprawdzeniem szczegółów oferty,
  • troska o dobra materialne (samochód i nieruchomość).
 
 
Aktywność na co dzień
 
Wnioski, jakie płyną z raportu są optymistyczne – przynajmniej w zakresie deklarowanego przez badanych stylu życia. Prawie 75% Polaków jest zdania, że „prowadzi się” zdrowo, czyli jest aktywna fizycznie i odżywa się w sposób przemyślany.
 
Dla ubezpieczycieli to ważna deklaracja, ponieważ przed zawarciem umowy przyszły ubezpieczony zostanie poproszony o wypełnienie ankiety medycznej – jednej z podstaw do obliczenia wysokości składki ubezpieczenia.
 
Jednak należy liczyć się z tym, że odsetek ludzi aktywnych będzie malał proporcjonalnie do starszej grupy wiekowej. Taka tendencja jest niebezpieczna dla chcących ubezpieczyć się w późniejszym wieku – ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych przy biernym trybie życia rośnie w zatrważającym tempie. Nie jest pocieszeniem nawet fakt, że w porównaniu z początkiem XX wieku systematycznie maleje spożycie napojów alkoholowych i odsetek palaczy.
 
 
Skuteczna ochrona życia
 
Instytut zapytał Polaków również o częstotliwość badań lekarskich – przeszło połowa z nich deklarowała regularne wizyty u poszczególnych specjalistów. To o to tyle ważne, że w przypadku choćby nowotworu szansa na wyleczenie jest uzależniona od czasu, w którym niepokojące zmiany i objawy nie zostały zbagatelizowane tylko zgłoszone do lekarza. Dla osób już posiadających odpowiednie ubezpieczenie to również możliwość otrzymania świadczenia potrzebnego na leczenie czy przerwę w wykonywaniu zawodu.
 
Większość pytanych respondentów najbardziej obawia się właśnie nowotworu, choć jest zdania (i całkiem słusznie), że główną przyczyną zgonów są choroby serca.
 
Jednak wobec chorób ani Polacy ani przedstawiciele żadnego innego kraju nie są bezbronni. Ponieważ zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto przestrzegać pięciu podstawowych zasad:
 
1. Zdrowe odżywianie – nie musi oznaczać radykalnych zmian, wystarczy zbilansowanie składników i regularne spożywanie posiłków zachowaniem umiaru
 
2. Regularne badania – powinny wykonywać je także osoby młode, najlepiej raz do roku, do podstawowych należą: morfologia, mocz i pomiar ciśnienia
 
3. Uprawianie sportu – systematyczny wysiłek wpływa pozytywnie na kondycję serca i ogólne samopoczucie
 
4. Pozytywne myślenie – reakcje chemiczne zachodzące w organizmie człowieka są od siebie silnie uzależnione, więc im więcej endorfin, tym szybsza rekonwalescencja
 
5. Troska o przyszłość – po zdiagnozowaniu choroby ubezpieczony ma szansę skupić się wyłącznie na leczeniu, bez dodatkowych zmartwień o znalezienie środków finansowych
 
 

Redakcja portalu: zyciedirect.pl


Źródło:
Data publikacji: 0000-00-00

« Powrót do listy artykułów

Spokój Bliskich - ubezpieczenie na życie online
Dodatkowy zasiłek pogrzebowy

Kalkulator - oblicz składkę

Sprawdź jak łatwo możesz kupić polisę! Skorzystaj z naszego kalkulatora, a następnie kup ubezpieczenie online!

ŻycieDirect.pl to przejrzysta oferta i jasne zasady. Teraz mogę zajmować się wnukami zamiast lekturą regulaminów i pilnowaniem terminów wpłat!
Cezary z Warszawy

Zamów rozmowę z doradcą

Otrzymasz bezpłatne informacje

Masz pytania? Skontaktuj się z Doradcą - zadzwoń:
22 270 00 48 lub napisz: obsluga@zyciedirect.pl.